اپل سرانجام توانست سامسونگ را در بازار گوشی‌های هوشمند جهانی شکست دهد
اپل سرانجام توانست سامسونگ را در بازار گوشی‌های هوشمند جهانی شکست دهد

اپل توانست رکورد فروش گوشی‌های هوشمند را بزند و از سامسونگ پیشی بگیرد. اپل هم اکنون و با این پیروزی به عنوان برند برتر گوشی‌های هوشمند در جهان شناخته می‌شود. کمپانی اپل جهش عظیمی را در سه ماهه آخر سال گذشته نشان داد، در حالی که موقعیت هواوی بسیار ضعیف شد.
طبق پژوهش‌های موسسه تجزیه و تحلیل صنعت جهانی Counterpoint، میزان صادرات گوشی‌های هوشمند آیفون در سه ماهه آخر سال 2020، 22 درصد افزایش یافته است. این افزایش ناشی از عرضه آیفون 12 است که از شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم پشتیبانی می‌کند. به همچنین، فروش مدل‌های قبلی کاهش نیافته است، تقاضای خرید مدل‌های قبلی پس از کاهش قیمت ثابت مانده است.
کمپانی اپل توانسته 90 میلیون گوشی هوشمند صادر کند و بیش از 23 درصد سهم بازار را در اختیار بگیرد. تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که اپل موقعیت خود را در بالاترین بخش گوشی‌های هوشمند در چین تقویت کرده است. به گفته تیم کوک، مدیر عامل کمپانی اپل، دو تا از سه گوشی پرفروش ممتاز در چین از اپل هستند.
مقام دوم در سه ماهه آخر سال 2020 به سامسونگ تعلق دارد که حدود 19 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است. مقام سوم به شیائومی رسید و پس از آن اوپو Oppo و ویوو Vivo به ترتیب مقام‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند. در نهایت هواوی به جایگاه ششم بازار فروش سقوط کرد.
اگر نتایج سال 2020 را در نظر بگیریم‌، سامسونگ پیشتاز است‌، اپل دوم‌، هواوی سوم و پس از آن شیائومی‌، اوپو‌، ویوو و Realme قرار دارند. Realme برندی بود که سریعترین رشد را  در سال گذشته داشت.
اطلاعات تحقیقی Counterpoint به طور کلی با تخمین‌های شرکت تحلیلگری دیگر به نام IDC، مطابقت دارد.اپل سرانجام توانست سامسونگ را در بازار گوشی‌های هوشمند جهانی شکست دهد

IDC: بازار گوشی‌های هوشمند رشد خود را از سر گرفته است

کارشناسان موسسه تجزیه و تحلیل IDC نتایج سه ماهه چهارم سال 2020 و همین طور کل سال را در بازار گوشی‌های هوشمند جمع آوری کردند. همانطور که در گزارش مربوطه آمده است، بازار گوشی‌های هوشمند رشد خود را از سر گرفته است. فروش در سه ماهه چهارم سال 2020 385.9 میلیون واحد بوده است که 4.3 درصد بیشتر از فروش گوشی‌های هوشمند در سه ماهه چهارم سال 2019 است. در عین حال‌، در کل سال 2020، گوشی‌های هوشمند 5.9 درصد کمتر از سال 2019 به فروش رسیده‌اند. در پایان سه ماهه چهارم سال 2020 ، اپل در مقام اول بازار فروش قرار گرفت. این محصول توانست فروش خود را از نظر رشد سالانه، در مقایسه با سه ماهه مشابه سال قبل تر، 22.2 درصد و از 73.8 به 90.1 میلیون دستگاه افزایش دهد. این منجر به افزایش سهم بازار اپل از 19.9 درصد به 23.4 درصد شد. مقام دوم را سامسونگ به خود اختصاص داده است که از نظر فروش سالانه 6.2 درصد افزایش فروش داشته و در نتیجه سهم آن از 18.8 درصد به 19.1 درصد افزایش یافته است. مقام سوم را شیائومی به خود اختصاص داده است. سهم آن از 8.9 درصد به 11.2 درصد افزایش یافته است. پنج برند برتر بازار به همچنین شامل اوپو Oppo و هواوی می‌شوند. سهم اوپو از 8.3 درصد به 8.8 درصد افزایش یافته است و در نهایت سهم هواوی از 15.2 درصد به 8.4 درصد کاهش یافته است.
در کل سال 2020، سامسونگ با 20.6 درصد بازار همچنان پیشرو است. اپل با 15.9 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. سهم هواوی که در پایان سال 2020 در جایگاه سوم قرار گرفت، 14.6 درصد است. رتبه چهارم متعلق به شیائومی است که سهم آن 11.4 درصد است و رتبه پنجم متعلق به ویوو است که سهم آن 8.6 درصد است. در سال 2019 ، سهم سامسونگ از بازار فروش گوشی‌های هوشمند 21.6 درصد و سهم اپل 13.9 درصد بود.