خروج کمپانی ال جی LG از تجارت گوشی‌های هوشمند و ورود به حوضه‌ی وسایل نقلیه الکتریکی
خروج کمپانی ال جی LG از تجارت گوشی‌های هوشمند و ورود به حوضه‌ی وسایل نقلیه الکتریکی

پیش از این، گزارشی ارائه داده بودیم مبنی بر اینکه ال جی LG قصد دارد از تجارت گوشی‌های هوشمند خارج شود. به تازگی این تولید کننده‌ی کره‌ای بیانیه‌ای صادر کرد و گفت تولید و فروش واحد تجاری موبایل (MC) را به طور کامل متوقف می‌کند.
با این حال همچنان فروش گوشی‌های هوشمند ال جی موجود را ادامه خواهد داد. علاوه بر این، ال جی LG بسته به منطقه، برای مدتی پشتیبانی خدمات و به روز رسانی‌های نرم افزاری را ارائه می‌دهد. در روند توقف تجارت گوشی‌های هوشمند، ال جی با تامین کنندگان و شرکای تجاری همکاری خواهد کرد.
ال جی اعلام کرد که پیش بینی می‌شود تعطیلی تدریجی تجارت گوشی‌های هوشمند تا قبل از 31 ژوئیه سال جاری به پایان برسد.
دلیل اصلی چنین تصمیمی رشد مداوم و افزایش رقابت در این بازار است، در حالی که عملکرد تولید کننده‌گان ال جی همچنان کند است. این شرکت خود را وقف بهبود کیفیت و کارایی منابع داخلی‌، تمرکز بر توسعه مشاغل اصلی و بازسازی ساختار تجارت خواهد کرد.
بنابراین به نظر می‌رسد تاریخچه 26 ساله‌ی طولانی مدت ال جی در زمینه گوشی‌های هوشمند به پایان رسیده است.

ال جی LG در میان سه تولید کننده برتر گوشی‌های هوشمند قرار داشت

خروج کمپانی ال جی LG از تجارت گوشی‌های هوشمند و ورود به حوضه‌ی وسایل نقلیه الکتریکیال جی الکترونیکس LG Electronics ساخت دستگاه‌های گوشی همراه را از سال 1995 آغاز کرده بود. در آن زمان، هنوز بازار گوشی‌های موبایل وارد عصر گوشی‌های هوشمند نشده بود. ال جی توانست مدل‌های برجسته‌ای را با سبک خاص شرکت تولید کند. جالب اینجاست که این شرکت یک سری گوشی‌های هوشمند به نام دسرها داشته است. در میان کپی برداری‌ها، شکلات LG Chocolate محبوب‌ترین مدل بود. پس از آن، ال جی گوشیی به نام بستنی Ice Cream به بازار ارائه کرد. هر دو سری این گوشی‌ها با ظاهری برجسته ارائه شدند.
در سال 2008، فروش گوشی‌های هوشمند ال جی بیش از 100 میلیون بود. در سال 2013، این برند سومین تولیدکننده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان بود، دوم پس از سامسونگ و اپل.
اینها به ال جی اجازه می‌داد تا آخرین فرصت را قبل از ظهور عصر گوشی‌های هوشمند به دست آورد. پس از رسیدن به قله براندازی، ال جی شروع به نزول کرد.
از سال 2015، گوشی‌های هوشمند ال جی LG محبوبیت خود را از دست دادند.
در سال 2017  همانطور که گزارش مالی شرکت نشان داد، این سازنده 13.9 میلیون گوشی هوشمند فروخته است. نتایج سه ماهه چهارم نشان می‌دهد که ضرر بخش گوشی همراه آن به 190 میلیون دلار رسیده است؛ و از آن به بعد سال به سال در حال افزایش است. در سال 2018، ال جی رسماً اعلام کرد که از بازار گوشی‌های هوشمند چینی خارج شده و سری برتر را لغو کرده است.LG 1
در سال 2019، ال جی تولید گوشی‌های هوشمند میان رده و متوسط را به منابع خارجی سپرد. در این زمان، بود که به اشاره معلوم شد که ال جی LG  قصد دارد از تجارت گوشی‌های هوشمند خود چشم پوشی کند.
در سال 2020، عملکرد گوشی‌های هوشمند ال جی هیچ نشانه‌ای از بهبودی نشان نداد.
طبق داده‌های Counterpoint (شرکت تجزیه و تحلیل صنعت جهانی که مقر اصلی آن در آسیا است)، در سه ماهه سوم سال 2020، صادرات گوشی‌های هوشمند ال جی 6.5 میلیون دستگاه بوده که کمتر از 7.2 میلیون دستگاه در مدت مشابه سال 2019 است. این تنها 2 درصد از سهم بازار جهانی گوشی‌های هوشمند را تشکیل می دهد. به عنوان مرجع، صادرات سامسونگ در همین مدت نزدیک به 80 میلیون دستگاه بود، یعنی 12 برابر ال جی.

هیچ نشانه‌ای از حیات نیست

در ژانویه سال جاری، ال جی ویدئویی را از اولین گوشی مفهومی خود با صفحه نمایش رول شونده نشان داد و اعلام کرد یک سال دیگر عرضه می‌شود. اما این پروژه اجرائی نشد.LG 2
ال جی LG از سه ماهه دوم سال 2015 تا سه ماهه چهارم سال 2020، 23 فصل متوالی ضرر داشته است. در واقع، ال جی الکترونیکس گزینه‌های مختلفی از جمله فروش تجارت را در نظر گرفته است. پس از آنکه ال جی الکترونيکس طرحی را برای فروش مشاغل موبايل در 20 ژانويه اعلام كرد، با شرکت (Vietnam Vingroup Group Co.، Ltd. (VIC و فولكس واگن آلمان مذاكره كرد.
با این حال، دستیابی به توافق با خریداران بالقوه در مورد حق ثبت اختراع مربوط به گوشی‌های هوشمند دشوار بود. مذاکره با برخی از خریداران بالقوه بی نتیجه به پایان رسید. بنابراین تصمیم بر آن شد که کمپانی از تجارت گوشی‌های هوشمند خارج شود.

آیا ال جی الکترونيکس وارد بازار وسایل نقلیه الکتریکی می‌شود؟

در این بیانیه، ال جی LG اعلام کرد که روی مناطق در حال رشد مانند اجزای وسایل نقلیه الکتریکی، دیوایس‌های بهم پیوسته (اشیا فیزیکی که می‌توانند اطلاعات یا داده‌ها را از و به اینترنت ارسال و دریافت کنند)، خانه‌های هوشمند، رباتیک، هوش مصنوعی، مدل‌های B2B (مدل تجارت به تجارت Business-to-business اشاره به کسب و کاری می‌کند که طرف معامله در آن یک کسب و کار دیگر است) و سیستم عامل‌ها و خدمات تمرکز خواهد کرد.
ضمنا، در 23 دسامبر سال 2020  ال جی الکترونیکس و تولید کننده قطعات خودرو کانادایی، مگنا Magna، اعلام کردند که قصد دارند 1 میلیارد دلار برای ایجاد سرمایه گذاری مشترک برای تولید قطعات خودروهای الکتریکی سرمایه گذاری کنند.
ال جی الکترونیکس در سندی اعلام کرد که مگنا 49 درصد سهام مشترک را در اختیار خواهد داشت، در حالی که ال جی الکترونیکس 51 درصد سهام مشترک را در اختیار خود می‌گیرد.
این شرکت گفت که سرمایه گذاری مشترک به طور آزمایشی با نام LG Magna e-Powertrain نامیده می‌شود و در کارخانه‌های خود که در شهر اینچئون در کره جنوبی و شهر نانجینگ در چین واقع است موتورهای الکتریکی، اینورترها، شارژرهای داخلی و سیستم‌های درایو الکترونیکی تولید می‌کند. انتظار می‌رود که این معامله در ژوئیه 2021 نهایی شود.