سامسونگ برای رقابت با A14 اپل روی ساخت یک تراشه اکسینوس جدید کار می‌کند
سامسونگ برای رقابت با A14 اپل روی ساخت یک تراشه اکسینوس Exynos جدید کار می‌کند

با اینکه تراشه اکسینوس 2100 Exynos سامسونگ پیشرفت‌های قابل توجه‌ای نسبت به اکسینوس 990 داشته است، اما در عمل، تراشه‌ی A14 بایونیک اپل در کاربرد عملکرد بهتری را داشته است. در تست‌های انجام شده اکسینوس 2100 در مقام مقایسه با تراشه اسنپدراگون 888 به برابری رسیده است. اما تست سرعت اولیه نشان داد که عملکرد GPU به خوبی اسنپدراگون 888 نیست. به همین دلیل سامسونگ به دنبال همکاری و استفاده از تخصص شرکت ای‌ام‌دی AMD (یک شرکت آمریکایی سازنده انواع پردازنده) برای بهینه سازی عملکرد و کارایی تراشه‌ی  بعدی خود است. یک وب سایت کره ای به نام Clien ادعا می‌کند که سامسونگ در حال ساخت تراشه‌ی اکسینوس جدیدی است که هدف آن دستیابی به سطح عملکرد تراشه‌ی A14 بایونیک اپل است.
البته که این یک طرح بلند پروازانه است. این منبع همچنین ادعا می‌کند که اهداف تخصیص داده شده برای بهبود عملکرد تراشه بر اساس جدول زمانی ارائه آن ، می‌تواند تکامل یابد و بهتر شود. اگر سامسونگ قصد دارد که در آینده تراشه‌ی پرچمدار جدید اکسینوس Exynos را معرفی کند، می‌تواند با استفاده از امکانات شرکت ای‌ام‌دی AMD مصرف انرژی و اتلاف حرارت در تراشه‌اش را  بهینه سازی کند.
با این حال ، نتایج بنچمارک GFXBench تراشه‌ی جدید اکسینوس بسیار خوب است (بنچمارک یا محک‌زنی آزمونی برای توان پردازش سامانه‌های رایانه‌ای شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار است)، حتی بیش از نتایج داده‌های تراشه‌ی A14 بایونیک اپل.

در زیر نتایج مقایسه‌ی اولیه را می‌بینید:سامسونگ برای رقابت با A14 اپل روی ساخت یک تراشه اکسینوس جدید کار می‌کند

تراشه‌ی بدون نام اکسینوس که در دست ساخت است

Manhattan 3.1 – 181.8FPS.

Aztec normal – 138.25FPS

Aztec High School – 58FPS

آیفون 12Pro با  تراشه‌ی A14 بایونیک 

Manhattan 3.1 – 146.4FPS

Aztec Normal – 79.8FPS

Aztec High School – 30.5FPS

همانطور که در بالا نشان داده شده است، عملکرد اولیه این تراشه بدون نام اکسینوس، به راحتی تراشه‌ی A14 بایونیک را شکست می‌دهد. با این حال این نتیجه احتمالا زمانی حاصل می‌شود که تراشه با قدرت غیر واقعی کار کند. بنابراین به نظر می‌رسد کاهش وات هدف فعلی سامسونگ و ای‌ام‌دی باشد. به گفته‌ی این منبع، سامسونگ احتمال دارد در سه ماهه‌ی اول یا دوم سال 2021 تراشه‌ی پرچمدار جدید اکسینوس خود را با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی شرکت ای‌ام‌دی معرفی کند.
این اخبار اظهار می‌کند که سامسونگ ممکن است رویه قبلی و برنامه انتشار تراشه‌ی پرچمدار جدید خود را تغییر دهد. به علاوه، این احتمال وجود دارد که مدل‌های جدیدی از سامسونگ غیر از سری Note را شاهد باشیم. اما فرض دیگری نیز وجود دارد؛ سامسونگ ممکن است این تراشه را روی سایر برندهای تجاری گوشی هوشمند همانند VIVO آزمایش کند.