سامسونگ 10 میلیارد دلار برای ساخت کارخانه جدید تولید تراشه خود در تگزاس هزینه خواهد کرد
سامسونگ 10 میلیارد دلار برای ساخت کارخانه جدید تولید تراشه خود در تگزاس هزینه خواهد کرد

شرکت سامسونگ الکترونیک در نظر دارد بیش از 10 میلیارد دلار برای ساخت پیشرفته‌ترین کارخانه تولید تراشه خود در ایالات متحده هزینه کند. این شرکت امیدوار است که این سرمایه گذاری بزرگ باعث شود مشتریان بیشتری در ایالات متحده جذب کند و به همچنین  بتواند هرچه بیشتر به سطح  بزرگ‌ترین رقیب  خود یعنی شرکت صنایع نیمه‌رسانای تایوان یا به اختصار تی‌اس‌ام‌سی TSMC نزدیک شود. به گفته منابع داخلی، سامسونگ در حال مطالعه بر روی ساخت کارخانه‌ای در آستین تگزاس است. این کارخانه بر تولید تراشه‌های 3 نانومتری تمرکز خواهد کرد. همچنین این کارخانه پیشرفته‌ترین فرآیند تولید در زمان خود را خواهد داشت.
برنامه فعلی در حال حاضر فقط یک طرح مقدماتی است و ممکن است در آینده تغییراتی در آن ایجاد شود. هدف سامسونگ الکترونیک این است که مراحل ساخت و ساز کارخانه را در سال جاری آغاز کند، از سال 2022  شروع به نصب تجهیزات اصلی  کند و از اوایل سال 2023 تولید محصولات آغاز شود. براساس گزارش‌ها‌، اگرچه میزان سرمایه گذاری برای این پروژه ممکن است تغییر کند، اما طرح اصلی سامسونگ تامین بیش از 10 میلیارد دلار بودجه پیش فرض برای این پروژه است.
اصلی‌ترین رقیب سامسونگ در بازار تولید تراشه تولید کننده تایوانی، شرکت تی‌اس‌ام‌سی TSMC است. شرکت تی‌اس‌ام‌سی نیز به همچنین در حال ساخت کارخانه تراشه سازی در آریزونا است که نزدیک به تگزاس قرار دارد. این بدان معنی است که هر دو شرکت سامسونگ و تی‌اس‌ام‌سی سخت در تلاش برای فتح بازار ایالات متحده هستند.

شرکت تی‌اس‌ام‌سی TSMC در حال پیشرفت در ساخت کارخانه تراشه سازی خود در آریزونا است

شرکت تی‌اس‌ام‌سی TSMC در حال پیشرفت در ساخت کارخانه تراشه سازی خود در آریزونا است

دولت ایالات متحده همیشه به شدت تمایل داشته که بزرگترین تراشه ساز جهان، شرکت تی‌اس‌ام‌سی، یک کارخانه تولید تراشه پیشرفته در خاک ایالات متحده ایجاد کند. با ایجاد تمام حمایت‌های که دولت ایالات متحده مایل به ارائه آن است، این امر به زودی به واقعیت تبدیل می‌شود. طبق گزارش اخیر، شرکت تی‌اس‌ام‌سی در ساخت کارخانه تولید تراشه 5 نانومتری خود در ایالات متحده پیشرفت کرده است. علاوه بر اینها، این تولید کننده تراشه از پیش تصمیم گیری‌های لازم را در مورد نامزدهای مدیر جدید کارخانه ایالات متحده و تیم مدیریت اولیه اتخاذ کرده است.
به گفته منابع داخلی، مدیر کارخانه آریزونا، مدیر فنی فعلی تی‌اس‌ام‌سی، وو ییهوانگ  Wu Yihuang خواهد بود. در حقیقت، آقای وو پیش از سال 2021   کار خود را آغاز و هم اکنون شروع به کار کرده است. در مورد این خبر، شرکت تی‌اس‌ام‌سی اظهار داشته است كه هم اکنون به طور فعال در حال آماده سازی برای طرح ساخت كارخانه خود در ایالات متحده است. با این حال، هرگونه پیشرفت از نظر تصمیمات نهایی ساخت کارخانه را انکار می‌کند. به گفته این شرکت، هیچ گونه به روزرسانی در مورد طرح احداث کارخانه ارائه نشده است.
در ماه مه سال جاری ، شرکت تی‌اس‌ام‌سی اعلام كرد كه قصد دارد یک فاز تولید چیپست پیشرفته را در ایالات متحده تحت حمایت و پشتیبانی توافقی و متعهدانه دولت فدرال ایالات متحده و آریزونا ایجاد و مورد بهره برداری قرار دهد. تی‌اس‌ام‌سی اظهار داشت که کارخانه‌ای که در آریزونا راه اندازی می‌شود، از فناوری فرآیند 5 نانومتری این شرکت برای تولید تراشه‌های نیمه هادی، با ظرفیت تولید ماهانه 20000 چیپ ست، استفاده می‌کند. شرکت تی‌اس‌ام‌سی اعلام کرده است که ساخت این فاز در سال 2021 آغاز می‌شود و شروع تولید انبوه محصولات آن در سال 2024 خواهد بود.