highest-refresh-rate-3
نرخ بروز رسانی تصویر چیست؟

نرخ بروز رسانی تصویر چیست؟

انجام بازی ها با نرخ بروز رسانی بیشتر می تواند تأثیر بسزایی در تجربه بازی شما داشته باشد. این امر به ویژه در بازی های جدید، اهمیت دارد. با این حال، خرید یک صفحه نمایش 144 هرتز یا 240 هرتز شاید مزیت به حساب نیاید. در ادامه این خصوصیت را شرح میدهیم.

نرخ بروز رسانی یا Refresh Rates چیست؟

highest-refresh-rate-1

همانطور که در بالا نشان داده شد، نرخ تازه سازی بیشتر به فرکانسی که یک صفحه نمایش تصویر را به روز می کند، اشاره دارد. زمان بین این به روزرسانی ها بر حسب میلی ثانیه (ms) اندازه گیری می شود، در حالی که نرخ بروز رسانی سازی صفحه نمایش بر حسب هرتز (Hz) اندازه گیری می شود. نرخ بروز رسانی صفحه نمایش به تعداد دفعاتی که در ثانیه قادر به ترسیم یک تصویر جدید است، اشاره دارد.

به عنوان مثال، اگر نرخ تازه سازی صفحه نمایش شما 144 هرتز باشد، تصویر را 144 بار در ثانیه تغییر (بروز) می کند. این مقدار با تعداد فریم بالا تولید شده توسط GPU و CPU تجربه تصویری روانتر را ایجاد می کند. بنابراین رابطه مستقیمی بین نرخ بروز رسانی صفحه نمایش و تعداد فریم تولید شده توسط پردازنده گرافیکی و پردازنده دستگاه وجود دارد. به اینصورت که اگر مانیتور مورد استفاده شما دارای نرخ بروز رسانی 144 هرتز باشد ولی پردازنده گرافیکی قادر به تولید 30 فریم بر ثانیه باشد، در اینصورت از مانیتور تصویری با نرخ بروز رسانی 144 هرتز دیده نمی شود.

ویژگی نرخ بروز رسانی تصویر در گوشی های موبایل جدید نیز به چشم می خورد. حتی گوشی های اقتصادی بیشتر سعی به استفاده از صفحه نمایش با نرخ بروز رسانی بالا را دارند. این گوشی ها تجربه اسکرول روانتر، نمایش فیلم و بازی بهتری را در مقایسه با گوشی های با نرخ بروز رسانی پایینتر دارند. اکثر گوشی ها با نرخ بروز رسانی 60 هرتز معرفی می شدند اما اخیرا گوشی هایی با نرخ 90، 120 و یا حتی 144 هرتز نیز در بازار وجود دارند.