چهارشنبه 2 آذر 1401
آیفون ها می توانند ویروس بگیرند

آیا آیفون ها می توانند ویروس بگیرند؟

اندروید بسیار آسان به ویروس آلوده میشود، اما آیفون از این نظر قابل اعتماد است.

نصب برنامه های مخرب بر روی آیفون از منابعی غیر از فروشگاه اپل بسیار دشوار است، زیرا اپل به شدت نگران امنیت سیستم عامل های خود است. اما توجه داشته باشید که iOS هنوز هم آسیب‌پذیری‌هایی دارد، اگرچه اکثر آنها به سرعت برطرف می‌شوند. پس آیا آیفون ها می توانند ویروس بگیرند؟ بیایید آن را بفهمیم.

IOS چگونه از ما در برابر بدافزار محافظت می کند؟

آیفون ها می توانند ویروس بگیرند

ابتدا، اپل iOS را طوری طراحی کرد که کاربر (مگر اینکه جیلبریک کند) فقط می تواند برنامه ها را از app store دانلود کند. در اندروید، مانند ویندوز، می‌توانید برنامه‌ها را از هر جایی نصب کنید.

اما برای این کار هزینه بالایی می‌پردازید، زیرا گرفتن ویروس در اینترنت مدرن و نه چندان کاربرپسند بسیار آسان است.

علاوه بر این، سانسورهای اپل به صورت دستی هر برنامه را برای ویروس بررسی می کنند. اگر مورد مشکوکی در کد برنامه یافت شود،برنامه برای بازبینی برگردانده می‌شود.

ثانیا، اپل به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل را به صورت مرتب منتشر می‌کند. این یکی دیگر از مزایای کلیدی iOS نسبت به اندروید است. به ویژه مهم است که همه دستگاه‌ها هر نسخه نرم افزار جدید را بلافاصله دریافت کنند. اگر به آمار نسخه های iOS نگاه کنید، بلافاصله متوجه خواهید شد که اکثر کاربران قبلاً به آخرین نسخه به روز رسانی کرده اند. همه اینها برای محافظت کامل از ابزار و خنثی سازی به موقع ویروس ها انجام می شود.

سوم اینکه iOS تمرین خاصی به نام sandboxing دارداین به شما امکان می دهد مطمئن شوید که برنامه هرگز از محدودیت های تعیین شده شده فراتر نمی رود

به عنوان مثال، هیچ یک از برنامه های تازه نصب شده به داده‌های سایر برنامه ها دسترسی نخواهد داشت

حتی اگر به طور ناخواسته یک برنامه مشکوک را نصب کنید، سطح دوم حفاظت iOS به آن امکان دسترسی به سیستم عامل و فایل ها رانمی دهد.

یک کاربر آیفون کجا می تواند با ویروس برخورد کند؟

آیفون ها می توانند ویروس بگیرند

علیرغم این واقعیت که فناوری اپل از نظر امنیت عالی است، هنوز مهاجمان سعی در آلوده کردن آیفون دارند

کلاهبرداران مستقیماً برای قربانی احتمالی نامه می نویسند و در سایت های دوستیابی یا برنامه‌ها و رسانه‌های اجتماعی مکالمه معمولی انجام می دهند.

مهاجمان همچنین پیام‌های تصادفی را با پیشنهادات سرمایه‌گذاری و معاملاتی در واتس‌اپ ارسال می‌کنند.

چگونه پیام های کلاهبرداران را تشخیص دهیم؟

اپل مجموعه‌ای از توصیه‌ها را در مورد نحوه تشخیص ایمیل‌ها و پیام‌های رسانه‌های اجتماعی که ممکن است تهدیدی برای آلودگی آیفون باشد، به مشتریان خود ارائه می‌کند.

که شامل موارد زیر است:

پیام های نادرست ارسال شده به نام اپل و سایر شرکت های معروف.

پاپ آپ ها و تبلیغاتی که ادعا می کنند دستگاه کاربر دارای مشکلات امنیتی است.

تماس‌های تلفنی یا پست‌های صوتی که ادعا می‌کنند از پشتیبانی اپل هستند.

تبلیغات ساختگی که وعده کالاها و جوایز رایگان را می دهد.

دعوت های مشکوک برای اشتراک در هر چیزی.

بنابراین، کاربران عادی آیفون اگر لینک های مخرب را باز نکنند و برنامه های مشکوک را دانلود نکنند، هرگز ویروسی را روی گوشی هوشمند خود نمی بینند.

 اما ما هنوز در مورد چیزی به نام جیلبریک صحبت نکرده ایم.

جیلبریک به شما امکان دسترسی به حقوق مدیر iOS را می دهد و به شما امکان می دهد تمام محدودیت های امنیتی اپل را دور بزنیددر نتیجه، کاربر این فرصت را پیدا می کند که برنامه ها را از هر منبعی نصب کند و سیستم را به دلخواه تغییر دهد.

این همان حفره امنیتی استبسیاری هنوز دستگاه های هک شده ای را خریداری می کنند که تحت جیلبریک قرار گرفته اند. بنابراین اگر هنوز شک دارید که آیا آیفون شما ویروسی شده است، توصیه میکنیم آن را بررسی کنید.

آیا نیازی به آنتی ویروس هست؟

آیفون ها می توانند ویروس بگیرند

همانطور که می بینید، آنتی ویروس برای آیفون تقریباً مورد نیاز نیست. اپل قبلاً از شما مراقبت کرده است و شما مجبور نخواهید بود هزینه‌ی اضافی متحمل شوید.

با این حال، تعداد زیادی آنتی ویروس در اپ استور وجود دارداگر خطر ابتلا به بدافزار به صفر می رسد، چرا آن‌ها مورد نیاز هستند؟

به عنوان یک قاعده، چنین برنامه هایی به یافتن دستگاه گمشده کمک می کنند و از شما و هویت دیجیتالی شما در برابر وب سایت‌های خطرناک، WiFi ناامن، سرقت شناسه یا هک محافظت می کنند.

بنابراین، آیا می توان آیفون را به ویروس آلوده کرد؟ از نظر تئوری این امکان پذیر استاما اگر فردی خوش فکر هستید، آیفون شما هرگز به ویروسی آلوده نخواهد شد.

آیفون خود را جیلبریک نکنید، iOS را به موقع به روز کنید، برنامه ها را فقط از اپ استور نصب کنید و گوشی هوشمند شما هرگز کدهای مخرب را نمی گیرد زیرا محافظت آن در برابر ویروس ها تقریباً قوی است. و اگر هکرها به طور ناگهانی چیزی پیدا کنند، اپل خیلی سریع مشکل را حل میکند.
بیهوده نگران نباشید شما از نظر امنیت، دستگاه بسیار قابل اعتمادی دارید.

درباره نیلوفر اسلامی

در همین رابطه...

هدفون هدایت استخوانی

آیا هدفون هدایت استخوانی ( القایی ) ارزش خرید دارد؟

هدفون هدایت استخوانی نوعی از هدفون‌های بی‌سیم می‌باشد. هدفون‌های بیسیم مدت زمان زیادی است در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.