جمعه 18 آذر 1401
outernet-1

بزودی اینترنت رایگان، از طریق آسمان، در دسترس مردم قرار میگیرد !!!

تاکنون جهان شاهد ایده ها و پروژه های زیادی در جهت آزادی بی قید و شرط در بستر فضای مجازی بوده است ؛ که در بیشتر موارد ، این تحرکات تنها در حد فرضیه باقی ماندند. اما گاهی نیز برخی از این ایده ها ، پتانسیل زیادی را برای بالفعل شدن دارند. یکی از امیدوار کننده ترین آنها ، پروژه اوترنت (Outernet) است.

outernet-2
بر اساس آمار ، در انتهای سال 2014 بیش از 40 درصد مردم جهان به اینترنت دسترسی ندارند. امید اوترنت ، ارائه ی اینترنت پرسرعت و بدون سانسور برای هر یک از افراد کره زمین است. اما عملی کردن چنین تصمیمی به این سادگی نیست. سردمداران این پروژه امیدوار اند که با ارسال صدها ماهواره ی کوچک به فضا (که به نام Cube Sats شناخته میشوند) و اتصال اطلاعاتی آنها به یکدیگر ، اینترنت یکپارچه ی جهانی را به صورت رایگان راه اندازی کند. در واقع آنها قصد دارند که در نخستین فاز راه اندازی ، ناوگان 24 تایی از این ماهواره ها را تست کرده و در فازهای بعدی تعداد بیشتری را عملیاتی کنند.

outernet-3
ماهواره ها اینترنت تعاملی را دسترس قرار نمی دهند. درواقع در ابتدا امر ، دستور کار آنها بوجود آوردن ارتباطی یک طرفه برای فراهم آوردن دیتا به مخاطبان می باشد. به زبان دیگر افراد استفاده کننده از این سرویس قادر به دریافت اخبار ، برخی از برنامه های آموزشی ، قیمت محصولات و دریافت بروز رسانی های اضطراری میباشند. البته کاربران قادر به انتخاب محتوای دریافتی هستند.
حامیان این پروژه اظهار دارند که کسب آگاهی یکی از حقوق بنیادی انسانها است ، حتی در کشورهای فقیر نیز میبایست دسترسی به اطلاعات کافی باشد.
در این رابطه رئیس صندوق سرمایه گذاری پروژه بیان داشت که ” هدف وجودی ما ، حمایت از جریان های آزاد خبری و اطلاعاتی و دیگر مواردی که مردم برای ساخت جامعه ای آزاد نیاز دارند ، است. این جریان خبری مشارکت کامل مردم را در زندگی عمومی فراهم میسازد.”

outernet-4
اما با وجود تمامی نکات مثبت ذکر شده ، معضلات بسیاری نیز برای راه اندازی کامل پروژه وجود دارد. کمبود زیرساخت و عدم کفایت سرمایه و از طرفی دیگر هزینه های سنگین ارسال اشیاء به فضا ، ابهامات زیادی را در اذهان بوجود آورده است. برای مثال ارسال هر واحد از ماهواره های اوترنت به ابعاد 10x10x34 سانتی متر ، هزینه ای بالغ بر 300هزار دلار را می طلبد. ارتباطی با سرعت بالاتر و در عین حال با کیفیت تر نیز ، نیازمند تعداد زیادی از این واحدها می باشد. عدم ثبات اینترنت ارائه شده ، تعاملی و دو طرفه نبودن ارتباط نیز ، دیگر نکات ضعف اوترنت را تشکیل می دهند.
به هر حال دست اندرکاران آن تلاش زیادی را برای آزمایش پروژه در ایستگاه فضایی انجام می دهند و با وجود فاصله ی نه چندان کمی که تا هدفشان وجود دارد ، همچنان بی وقفه به تلاش خود ادامه می دهند. آینده نیز گویای ثمرات این تلاش خواهد بود (خواه موفقیت آمیز ، خواه شکست آور).

درباره نگین خاورمیانه

شرکت نگین خاورمیانه با هدف واردات و فروش لوازم جانبی الکترونیک و کامپیوتر در سال 1380 تاسیس گردید و از آن زمان تا به حال در این زمینه حضوری کاملا موفق داشته است. با توجه به تاریخچه بازار در حوزه ی دیجیتال، این شرکت از معدود شرکت‌های شناخته شده ای است که همگام با معرفی تبلت به دنیای دیجیتال توسط برندهای مشهور دنیا، اقدام به فروش این محصولات در بازار ایران کرد و در این کار، اولویت را به کالاهای با کیفیت و دارای گارانتی معتبر داد، تا به هدف اصلی خود که رضایت مشتری و شناخته شدن به عنوان یک فروشگاه معتبر و توزیع کننده ی قابل اطمینان است، برسد.

در همین رابطه...

آیفون

اپل واچ از حالت saving-mode پشتیبانی میکند

در سیستم watchOS 9، اپل یک حالت صرفه جویی در مصرف انرژی را به اپل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *