جمعه 18 آذر 1401
مقایسه

مقایسه ی 7 ساعت هوشمند برتر – تابستان 95

در راهنمای جامع خرید ساعت هوشمند، هفت سوال را مطرح کردیم که باید قبل از انتخاب هر ساعت هوشمندی از خود بپرسید و جواب آن را هم بدانید. همچنین در معرفی 7 ساعت هوشمند برتر تابستان 95، هفت ساعت هوشمندی که از نظر ما بهترین عملکرد را داشتند معرفی کردیم و به طور خیلی مختصر در رابطه با آن ها نوشتیم تا بتواند راهنمای مناسبی برای شما باشد. در این مقایسه به صورت گرافیکی مشخصات ساعت های معرفی شده را بررسی می کنیم. درحقیقت هرکدام از نمودارهایی که در مقایسه ی زیر مشاهده می کنید، پاسخ سوالاتی که در راهنمای جامع خرید مطرح شد را در هر 7 ساعت معرفی شده بررسی می کند.

1- آیا از نظر ظاهری ساعت مورد نظر برای شما جذاب خواهد بود؟

بحث جذابیت ظاهری بی تردید یک بحث سلیقه ای است. یعنی کاملا ممکن است که نظر نگارنده ی این موضوع با نظر شما به عنوان خواننده و نظر فرد دیگری که این مطلب را می خواند، متفاوت باشد. بنابراین قضاوت ظاهر یک محصول و مقایسه ی آن با ظاهر دیگر محصولات اصلا کار راحتی نخواهد بود. با این حال استانداردهای پذیرفته شده و نسبتا جامعی وجود دارد که می توان تا حدی آن ها را مبنای قضاوت قرار داد. اما باز هم این معیارها جامعیت ندارند و به سلیقه ی اشخاص باید رجوع کنیم. با این حال با در نظر گرفتن معیارهای گفته شده و کمی هم دخالت دادن سلیقه ی جمعی، ساعت های هوشمند برتر تابستان امسال به صورت زیر امتیازدهی شدند:
Appearance
در میان این ساعت های هوشمند، تنها ساعت مای کرونوز زی فون به علت ظاهر پلاستیکی و معمولی خود نمره ی پایین تری گرفت. ساعت های سونی اسمارت واچ 3 و اپل واچ بیشتر به خاطر ظاهر مستطیلی و جعبه ای ساده و بدون نوآوری خود به جای عالی، خوب تلقی شدند. ساعت های موتورولا، هوآوی، سامسونگ و ایسوس به نظر ما بالاترین سطح زیبایی را در این مجموعه داشتند. ایسوس زن واچ 2 با وجود این که ظاهری مشابه اسمارت واچ 3 و اپل واچ داشت، اما به علت ظریف تر بودن از این دو و این نکته که بندهای متنوع آن می توانند ظاهرش را بسته به نیاز کاربر تغییر دهند، امتیاز بیشتری از دو ساعت دیگر گرفت.

2- آیا گوشی هوشمند شما چه از نظر سیستم عامل چه از نظر واسط ارتباطی با ساعت هوشمند مد نظرتان قابلیت ارتباط دارد؟

همان طور که گفته شد، اگر ساعت هوشمندی که خریداری می کنید، توانایی برقراری ارتباط و تبادل داده با گوشی هوشمند شما را نداشته باشد، عملا ساعت شما کاربردی که باید را نخواهد داشت. بنابراین با توجه به توانایی برقراری ارتباط با سیستم عامل های مختلف  هفت ساعت ذکر شده را مقایسه کردیم. نتیجه ی این ارزیابی را در نمودار زیر می بینید.
OS Support
ساعت مای کرونوز به علت این که خودش سیستم عامل مستقل دارد و به اندروید مجهز است (نه اندروید ور) و به علت سیم کارت خور بودن نیازی به اتصال به گوشی هوشمند شما ندارد و به همین دلیل کمترین تطابق با سیستم عامل های دیگر و درواقع گوشی های دیگر را خواهد داشت. اپل واچ نیز به علت این که تنها با آی او اس قابل استفاده است و سازگاری با گوشی های اندرویدی ندارد، کمترین امتیاز تطابق را می گیرد. ساعت هوشمند سامسونگ گیر اس 2 از سیستم عامل تایزن استفاده می کند که با آی او اس تقریبا هماهنگ است ولی فقط از برخی گوشی های اندرویدی خاص پشتیبانی می کند. ساعت های دیگر هم با توجه به این که از سیستم عامل اندروید ور استفاده می کنند، هم از گوشی های اندرویدی پشتیبانی می کنند و هم تا حد خوبی با آیفون سازگار خواهند بود. بنابراین ساعت های هوشمند با سیستم عامل اندروید ور بالاترین امتیاز انطباق پذیری را می گیرند.

3- آیا به قابلیت ضد آب بودن نیاز دارید؟ اگر دارید آیا ساعت مورد نظر شما این قابلیت را دارد؟

پاسخ به این سوال را باید برای خود مشخص کنید. ما در دو نمودار زیر میزان نفوذ پذیری هرکدام از ساعت ها را نسبت به گرد و خاک یا آب را مشخص کرده ایم که این مقادیر هم بر اساس رتبه بندی IP آنها مشخص شده است. اگر با نحوه ی تعیین میزان IP (میزان مقاومت در برابر نفوذ پذیری) آشنایی ندارید، اینجا را بخوانید.
IPX-IP-X
در جدول بالایی مقدار مقاومت در برابر نفوذ گرد و خاک نشان داده شده است که این مقدار برای ساعت های اپل و مای کرونوز صفر است، ولی در همه ی ساعت های دیگر مقدار 6 را دارد. در جدول پایینی هم میزان مقاومت در برابر نفوذ آب را مشاهده می کنید که این مقدار برای ساعت مای کرونوز صفر است و به این معنی است که ساعت مای کرونوز نه در برابر آب و (با توجه به جدول بالایی) نه در برابر گرد و خاک مقاوم نیست. با توجه به جدول پایینی تنها ساعت های سامسونگ و سونی را می توان تقریبا ضد آب دانست. بقیه ی ساعت ها در واقع در برابر آب مقاومند، اما تنها در حد چند قطره و در مقادیر کم. بنابراین به هیچ عنوان شنا کردن یا دوش گرفتن با این ساعت ها توصیه نمی شود.

4- آیا شارژدهی باتری ساعت مورد نظرتان، برای استفاده ی روزمره ی شما مناسب است؟

باتری ساعت هوشمند هم یکی از مواردیست که حتما خوب است به آن توجه ویژه داشته باشید. به هرحال اگر در روز استفاده ی زیادی از ساعت خود بکنید و وسط روز بخواهد نیاز به شارژ پیدا کند، باید یا به فکر به همراه داشتن شارژر باشید یا باید ساعت دیگری که باتری مناسب تری دارد تهیه کنید. باتری 7 ساعت هوشمند ذکر شده از نظر زمان شارژدهی به صورت زیر دسته بندی می شوند.
Battery Life
اپل واچ در این رده بندی با کمتر از 30 ساعت شارژدهی باتری، پایین ترین رتبه را کسب کرد. ساعت هوشمند مای کرونوز هم بیشترین زمان شارژدهی را داشت. پس از ساعت مای کرونوز زی فون، به ترتیب ساعت های ایسوس زن واچ 2، هوآوی واچ و موتورولا موتو 360 نسل دو بهترین زمان های شارژدهی را داشتند.

5- ساعتی که انتخاب کرده اید از چه برنامه هایی پشتیبانی می کند؟

بهترین و کاربردی ترین برنامه ها توسط معتبرترین توسعه دهندگان در حال حاضر برای اپل واچ نوشته می شوند. پس از اپل واچ، با اختلاف کمی اندروید ور بهترین برنامه ها را دارد. اما در حال حاضر تنوع برنامه های سیستم عامل تایزن که در سامسونگ گیر اس 2 به کار رفته است، از همه کمتر است. این نتایج را به صورت نمودار در تصویر زیر می بینید:
Apps

6- آیا صفحه ی ساعت مد نظرتان رنگی است؟ یا سیاه و سفید؟ آیا همیشه روشن است؟ یا به صورت هوشمند روشن می شود؟

پاسخ این سوالات در مورد 7 ساعت برتری که معرفی کردیم تقریبا مشخص است. یعنی همگی صفحه ی رنگی دارند و به صورت هوشمند روشن می شوند. البته ممکن است برخی در حالت کم مصرف قرار بگیرند و تنها ساعت را در زمان آماده به کار نشان دهند و منتظر باشند تا شما هروقت خواستید صفحه را روشن کنید. اما فارغ از این که صفحه چطور روشن می شود، نکته ی مهم تری هست که می تواند در تجربه ی کاربری شما تفاوت عمده ای ایجاد کند، و آن میزان تراکم پیکسلی صفحه ی ساعت است. هرچقدر این میزان کمتر باشد صفحه ی ساعت مصنوعی تر و دیجیتالی تر دیده می شود و هرچقدر تراکم پیکسلی بیشتر باشد اگر استانداردهای دیگری مثل سطح کنتراست خوب رعایت شده باشند، صفحه ی نمایش ظاهر بهتری خواهد داشت.

ساعت های برتر این تابستان، از نظر میزان تراکم پیکسلی به صورت زیر هستند:

ppiدر این لیست ساعت مای کرونوز پایین ترین تراکم پیکسلی را دارد و گیر اس 2 به همراه اپل واچ بالاترین تراکم پیکسلی را دارند.

7- آیا سنسورهایی مانند سنسور ضربان قلب و گام شمار در ساعت مورد نظرتان تعبیه شده است؟ آیا اصلا به این سنسورها نیازی دارید؟

پاسخ به این سوال هم دقت زیادی نیاز دارد. چرا که هرچقدر یک ساعت سنسورهای بیشتری داشته باشد (حداقل به صورت تئوریک) یا اندازه ی بزرگتری دارد یا اگر اندازه اش تفاوتی نمی کند، قیمت بالاتری دارد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که در یک ساعت هوشمند با آن ابعاد کوچک و ظرفیت باتری حدود 400 میلی آمپر ساعتی، حتی چند میلیمتر مکعب هم اگر ساعت کوچکتر باشد قطعا یکی از چیزهایی که قربانی می شود، باتری ساعت است. بنابراین تعداد سنسورهای بیشتر ممکن است یا به معنی اندازه ی بزرگتر ساعت باشد، یا اندازه ی عادی و ظرفیت باتری کمتر، یا اندازه ی عادی و ظرفیت باتری عادی ولی مصرف باتری بیشتر (برای قرائت و تحلیل اطلاعات سنسور ها)، یا هر ترکیب منطقی از مواردی که ذکر شد.

بنابراین دقت زیادی داشته باشید که ساعت هوشمندی که می خواهید خریداری کنید همه ی سنسورهایی که می خواهید را داشته باشد، ولی اگر سنسوری هست که به آن نیاز خاصی احساس نمی کنید (مثلا سنسور ضربان قلب، یا ماژول جی پی اس)، وجود این سنسور بالاخره اثر منفی خود را یا بر ابعاد ساعت، یا ظرفیت باتری، یا مصرف باتری، یا قیمت، یا ترکیبی از تمامی این موارد خواهد گذاشت.

ساعت های هوشمندی که به عنوان ساعت های برگزیده ی این تابستان انتخاب شده اند، هرکدام از نظر تعداد سنسورهایی که دارند به صورت زیر رده بندی می شوند:
Sensors
دقت داشته باشید که نمودار بالا فقط تعداد سنسورهای مختلف را در 7 ساعت هوشمند برگزیده بررسی می کند و لزوما تعداد بیشتر یا کمتر دلیل برتری یا ضعف نیست و در نهایت شما برای انتخاب ساعت هوشمند مورد نظرتان باید مشخصات فنی ساعت را مطالعه کنید تا از انواع سنسورهای موجود در آن مطلع شوید و بسته به کارایی ای که از آن انتظار دارید تصمیم خود را بگیرید. این نمودار صرفا به این موضوع کمک می کند که راحت تر تشخیص بدهید کدام ساعت ها از نظر سنسورهای مختلف، جامع تر هستند و کدام ساعت ها سنسورهای کمتری از بقیه در خود جای داده اند.

اکنون که پاسخ هفت سوالی که در راهنمای جامع خرید ساعت هوشمند مطرح شد را به صورت نموداری در ساعت های برگزیده ی این تابستان بررسی کردیم، خوب است که یک جمع بندی هم انجام دهیم و ببینیم که با توجه به این معیارها، به صورت کلی هر کدام از این ساعت های برگزیده چه امتیازی کسب می کنند و در واقع کدام یک نسبت به دیگران برتری و ارزش خرید بالاتری دارد. در نمودار زیر امتیازدهی کلی این ساعت ها را مشاهده می کنید.
Overallامیدواریم که این بررسی ها به شما کمک کند خرید بهتر و هوشمندانه تری انجام دهید. خرید خوبی داشته باشید!

درباره نگین خاورمیانه

شرکت نگین خاورمیانه با هدف واردات و فروش لوازم جانبی الکترونیک و کامپیوتر در سال 1380 تاسیس گردید و از آن زمان تا به حال در این زمینه حضوری کاملا موفق داشته است. با توجه به تاریخچه بازار در حوزه ی دیجیتال، این شرکت از معدود شرکت‌های شناخته شده ای است که همگام با معرفی تبلت به دنیای دیجیتال توسط برندهای مشهور دنیا، اقدام به فروش این محصولات در بازار ایران کرد و در این کار، اولویت را به کالاهای با کیفیت و دارای گارانتی معتبر داد، تا به هدف اصلی خود که رضایت مشتری و شناخته شدن به عنوان یک فروشگاه معتبر و توزیع کننده ی قابل اطمینان است، برسد.

در همین رابطه...

مقایسه

مقایسه سرعت حسگر اثر انگشت LG G5 و Huawei Nexus 6P

ویدیویی از طرف یکی از کاربران یوتوب رقابت رو در روی LG G5 و Huawei …

3 نظرات

  1. خیلی عالی بود.ممنون…من اسمارت واچ سونی را ترجیح میدم..چپن دوس دارم مربعی باشه…و سیستم عاملش اندروید باشه.. ولی چون سنسوری مثل ضربان قلب و شارژدهی بیشتر نذاره،میخام منتظر اسمارت واچ بعدی از این کمپانی باشم

    • خوشحالیم اگر براتون مفید بوده.
      اگر صبرکردن براتون سخت نیست، ممکنه صبرتون نتیجه ی خیلی خوبی هم داشته باشه براتون! اگرچه ما معتقدیم در حال حاضر انتخاب های بهتری هم وجود دارن.

  2. خوشحالم که در تمام مقایسه ها و بنچمارک ها اپل بسیار معمولی و در حد پائین است و مردم دارند متوجه میشوند که اپل را فقط به خاطر کلاس کاذب میخرند نه امکانات و یا مسائل فنی به قول استیو جابز : اپل را ما به مردم به عنوان یک محصول خوب تلقین کردیم!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *